Scalanie gruntów

Data publikacji: 04 listopada 2014

W tym poddziałaniu przewidziana jest pomoc na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa, pozwalające na racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu. Podczas scalania gruntów będą projektowany nowy układ komunikacyjny wsi, który umożliwi dojazd do działek i skróci odległość między siedliskiem i działkami uprawowymi.

W wyniku scalania gruntów uzyska się poprawę efektywności gospodarowania m.in. poprzez obniżenie kosztów produkcji, zmniejszenie: nakładów pracy, czasu przejazdów i zużycia paliwa.

Podczas scalania gruntów przewidziane są prace z zakresu zagospodarowania poscaleniowego, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scalaniem.

Przewiduje się, że operacje realizowane w ramach tego działania przyczynią się do zachowania lub poprawy walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz zmniejszenia nasilenia procesów erozyjnych gleb.

Celem działania scalanie gruntów jest między innymi:

  • poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych i gruntów leśnych poprzez wykonanie prac scaleniowych;
  • uporządkowanie sieci dróg transportu rolniczego;
  • ograniczenie nasilenia procesów erozyjnych oraz poprawa walorów estetycznych krajobrazu rolniczego na obszarze objętym scaleniem.

Wsparcie w tym działaniu ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji

Do kosztów kwalifikowalnych można zaliczyć:

  • koszty opracowania projektu scalenia;
  • koszty zagospodarowania poscaleniowego związanego z organizacją rolniczej przestrzeni produkcyjnej;
  • koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa powyżej.

Wnioskodawcą może być starosta, który  otrzyma pomoc finansowa na operacje:

  • zgodne z ustawą z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów w szczególności poparte wystąpieniem do starosty ponad 50% właścicieli gospodarstw rolnych z projektowanego obszaru scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia,
  • dla których opracowano założenia do projektu scalenia gruntów,
  • zgodne z przepisami prawa mającymi zastosowanie do tego rodzaju inwestycji,
  • w zakresie przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko, w tym na obszary Natura 2000,
  • w przypadku ich realizacji na obszarach NATURA 2000 oraz innych obszarach chronionych - zgodne z planami  zadań ochronnych i planami ochrony przewidzianymi odrębnymi przepisami dla takich terenów, a w przypadku braku tych planów – zgodne z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Pomocy nie przyznaje się na realizacje scaleń infrastrukturalnych.

W programie PROW 2014 – 2020 przewiduje się preferencję w przyznawaniu pomocy na operacje, które będą miały wpływ na poprawę stanu środowiska przyrodniczego i walorów krajobrazowych.

Jeśli chodzi o wielkość wsparcia, to wnioskodawca, będzie mógł otrzymać do 100% kosztów kwalifikowalnych operacji, jednak maksymalna wysokość tej pomocy nie będzie mogła przekroczyć kwoty:

  • równowartości 800 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego;
  • równowartości 650 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla pozostałych województw.

Maksymalna wysokość pomocy na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego nie będzie mogła przekroczyć kwoty:

  • równowartości 2 000 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego;
  • równowartości 1 900 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla pozostałych województw.
?

Źródło ARiRW?

Facebook