Prowadzenie i wyprowadzanie dokumentacji z zakresu Cross Compliance (ewidencje i rejestry)

Data publikacji: 04 listopada 2014

Co to jest Zasada Wzajemnej Zgodności (cross compliance) ?

W wyniku reformy  Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 roku zmienił się sposób wsparcia rolnictwa w Unii Europejskiej. Wprowadzono tzw.  Jednolitą Płatnością Obszarową (JPO), która zastąpiła większość dotychczasowych płatności bezpośrednich. JPO oddzielając strukturę i wielkość produkcji daje rolnikowi wolny wybór w produkowaniu tego, czego oczekuje rynek, zapewniając jednocześnie wsparcie dochodów.  Otrzymanie tej płatności, w pełnej wysokości jest uzależnione od przestrzegania przez rolników szeregu wymagań i norm dotyczących: 

  • utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w Dobrej Kulturze Rolnej,
  • podstawowych wymogów z zakresu zarządzania.

Powyższe wymogi noszą wspólną nazwę Zasada Wzajemnej Zgodności (ang. cross compliance). Zasada ta oznacza powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności bezpośrednich przez rolników oraz  płatności rolnośrodowiskowych, płatności na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), a także płatności do zalesiania gruntów rolnych, ze spełnianiem przez rolników określonych w przepisach krajowych i Unii Europejskiej szeregu norm dotyczących zarządzania w całym gospodarstwie rolnym.

Jakie są obszary Zasady Wzajemnej Zgodności?

Wymogi Zasady Wzajemnej Zgodności zostały podzielone na trzy obszary i terminy wdrażania:

- Dobra Kultura Rolna zgodna z ochroną środowiska – od 2005 roku

- Obszar A (zagadnienia ochrony środowiska naturalnego, identyfikacja i rejestracja zwierząt) – od 1 stycznia 2009 roku

- Obszar B (zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zgłaszanie chorób zakaźnych, zdrowotność roślin) – od 1 stycznia 2011 roku

- Obszar C (dobrostan zwierząt) – od 1 stycznia 2013 roku.

Wymogi wzajemnej zgodności stanowią tylko niewielką część przepisów obowiązujących w Polsce w ramach powyższych obszarów.

Kogo obejmują Zasady Wzajemnej Zgodności?

Wzajemna zgodność obowiązuje rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych, płatności z tytułu programu rolnośrodowiskowego, dopłat ONW, a także płatności do zalesiania gruntów rolnych oraz płatności na obszarach górskich.

Kto kontroluje gospodarstwa pod względem spełniania Zasady Wzajemnej Zgodności?

Organem odpowiedzialnym za przeprowadzanie kontroli wymogów wzajemnej zgodności w zakresie spełniania przez rolnika wymagań jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oraz Inspekcja Weterynaryjna (IW).

Jakie sankcje grożą rolnikowi za nieprzestrzeganie Zasady Wzajemnej Zgodności?

Kary za nieprzestrzeganie zasady wzajemnej zgodności są zróżnicowane w zależności od formy wykroczenia i jego skutków, do których zalicz się: nieumyślność (zaniedbanie rolnika), celowość (wina rolnika) oraz zasięg, dotkliwość i trwałość.

Sankcje jakie może otrzymać rolnik za  nieprzestrzeganie Zasady Wzajemnej Zgodności polegają na obniżeniu należnych płatności bezpośrednich włącznie z wykluczeniem rolnika z systemu płatności. I tak w przypadku zaniedbania ze strony rolnika kara może skutkować maksymalnie o 5% redukcji płatności, a w przypadku powtarzającego się zaniedbania o 15%. Natomiast, gdy rolnik dopuści się celowego nieprzestrzegania wymogów cross compliance kara skutkuje co najmniej o 20 % redukcji płatności, a w skrajnym przypadku powoduje wykluczenie rolnika z systemu płatności na 1 rok lub dłuższy okres.

Po przeprowadzonej kontroli przez uprawniony organ, rolnik jest powiadamiany w raporcie z czynności kontrolnych o stwierdzeniu ewentualnych niezgodności i obowiązku podjęcia działania naprawczego. Działanie naprawcze musi zakończyć w terminie określonym w raporcie a następnie złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR oświadczenie o zrealizowaniu tych działań, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję. Niezrealizowanie zaleconego działania naprawczego spowoduje, że płatność zostanie potrącona w następnym roku.

Rolnik nie ponosi żadnych sankcji finansowych za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Gdzie szukać informacji na temat wymogów wzajemnej zgodności ?

Wszelkich informacji związanych z wymogami wzajemnej zgodności można uzyskać na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego (www.cdr.gov.pl), a także bezpośrednio w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR, ośrodkach doradztwa rolniczego oraz pisząc lub dzwoniąc do nas.

Kto doradzi, by gospodarstwo spełniało Zasady Wzajemnej Zgodności?

Jeśli jesteś zainteresowany wymogami wzajemnej zgodności dotyczących swojego gospodarstwa, to jesteś na dobrej stronie!

Chętnie doradzimy jak prawidłowo prowadzić ewidencje i rejestry niezbędne w Twoim gospodarstwie rolnym. Jeśli masz jakieś zaległości w dokumentacji – pomożemy przy ich wyprowadzaniu.

Skontaktuj się z nami!

Facebook