Prowadzenie i wyprowadzanie Ksiąg Rejestracji Bydła i Świń

Data publikacji: 04 listopada 2014

Identyfikacja i rejestracja zwierząt (IRZ) obowiązuje posiadaczy zwierząt szczególnie bydła, świń, kóz i owiec.

Głównym jej celem jest umożliwienie śledzenia przemieszczeń zwierząt gospodarskich. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej. Umożliwia szybką identyfikację miejsc, w których przebywały i przebywają zakażone zwierzęta, co ogranicza ryzyko dla zdrowia publicznego.

W przypadku nieprzestrzegania norm i wymogów wzajemnej zgodności konsekwencja jest odpowiednie zmniejszenie przyznawanych rolnikowi płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach niektórych działań nieinwestycyjnych PROOW 2014 – 2020.

Dlatego wszystkim posiadaczom zwierząt przypominamy, że w celu dokonania rejestracji zwierząt w systemie IRZ należy:

  • uzyskać numer identyfikacyjny producenta rolnego;
  • zwrócić się o nadanie numeru siedziby stada do biura powiatowego ARiMR.

Zgłoszenia zwierząt do rejestru oraz zdarzeń dotyczących, posiadacz zwierząt dokonuje poprzez wypełnienie druków dostępnych w biurach powiatowych ARiMR bądź składa je w formie elektronicznej na stronie internetowej ARiMR. Zgłoszenia te dotyczą szczególności:

  • rejestracji zwierzęcia (urodzenia, przywóz z państw spoza UE, przywóz z państw UE);
  • przemieszczania zwierzęcia z i do gospodarstwa;
  • padnięcia;
  • uboju.

Biorąc pod uwagę Zasadę Wzajemnej Zgodności, posiadacz zwierząt powinien pamiętać by spełniać wszystkie przepisy związane z Identyfikacja i rejestracja zwierząt, do których należy:

  • posiadać numer siedziby stada (bydła, świń, owiec i kóz);
  • prowadzić aktualną księgę rejestracji posiadanych zwierząt i dokonując wpisów do księgi w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące obowiązek wpisu oraz przechowuje dane zawarte w księdze przez okres 3 lat od dnia utraty posiadania zwierzęcia (bydła, świń, owiec i kóz);
  • zgłaszać fakt urodzenia, śmierci oraz przewozu zwierząt do i z siedziby stada wraz z datami tych zdarzeń kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie do 7 dni od dnia nastąpienia tego zdarzenia;
  • posiadać paszporty (bydło) zgodne ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie wzoru paszportu (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 772). W paszporcie zamieszcza się wymagane dane natychmiast po przywiezieniu zwierzęcia do hodowli i bezpośrednio przed jego wywiezieniem;
  • przedstawiać, na żądanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz organom Inspekcji Weterynaryjnej, informacje dotyczące pochodzenia, identyfikacji lub przeznaczenia zwierząt (bydła, świń, owiec i kóz);
  • prowadzić księgę rejestracji zwierząt w formie papierowej lub w formie elektronicznej zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2005 r. w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz.
  • udostępnić księgę rejestracji zwierząt (bydła, świń, owiec i kóz) na żądanie osoby upoważnionej do wykonywania czynności kontrolnych.
  • oznakować w siedzibie stada wszystkie sztuki bydła poprzez umieszczenie na obu uszach kolczyków w terminie 7 dni od dnia urodzenia lub dnia kontroli granicznej w przypadku bydła przywożonego z państwa trzeciego (z wyłączeniem gdy miejscem przeznaczenia jest rzeźnia, a uboju dokona się w terminie 20 dni od czasu przejścia takiej kontroli), jednak nie później niż do dnia opuszczenia siedziby stada, w którym się urodziły. Zwierzę pochodzące z innego państwa członkowskiego zachowuje swoje oryginalne kolczyki.

W przypadku kóz i owiec dodatkowo posiadacz tych zwierząt powinien:

  • W siedzibie stada wszystkie sztuki owiec lub kóz właściwie oznakować za pomocą kolczyków, w terminie 6 miesięcy od dnia urodzenia lub 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli granicznej w przypadku owiec lub kóz przywożonych z państwa trzeciego (z wyłączeniem przypadku, gdy miejscem przeznaczenia jest rzeźnia, a ubój został dokonany w terminie 5 dni roboczych od dnia kontroli granicznej), nie później niż do dnia opuszczenia siedziby stada, w którym się urodziły. Zwierzę pochodzące z innego państwa członkowskiego zachowuje swoje oryginalne oznakowanie.
  • W przypadku przewozu owiec i kóz w obrębie terytorium państwa zwierzętom tym zapewnić dokumenty przewozowe, które powinny być zgodne ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2005 r. w sprawie wzoru dokumentu przewozowego dla owiec i kóz oraz powinny być przechowywane przez okres nie krótszy niż 3 lata od dnia przewozu zwierząt do miejsca przeznaczenia.
  • Kopie dokumentów przewozowych dla owiec i kóz dostarczyć na żądanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub organów Inspekcji Weterynaryjnej.
  • Spisu owiec lub kóz dokonać w stadzie co najmniej raz na 12 miesięcy, nie później jednak niż w dniu jesiennego przeglądu stada.

Natomiast w przypadku producentów świń:

  • Właściciel stada jest obowiązany oznakować świnie bezzwłocznie, a w każdym przypadku przed opuszczeniem przez świnie siedziby stada, za pomocą kolczyka założonego na lewą małżowinę uszną lub tatuażu umieszczonego w sposób czytelny i trwały w obu małżowinach usznych świni albo na jej grzbiecie, zawierających numer identyfikacyjny zwierzęcia gospodarskiego.

 

Jeśli masz problem z prowadzeniem księgi rejestracji swoich zwierząt zgłoś się do nas !

Szybko i profesjonalnie wypełnimy zaległości w księdze, wyjaśnimy niespójności
i poprowadzimy ją za Ciebie.

Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36