Przygotowanie planu nawożenia

Data publikacji: 04 listopada 2014

Jeśli szukasz informacji dotyczącej planu nawożenia lub nie wiesz jak go opracować i prowadzić, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania.    

Co to jest plan nawożenia?

Zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu producent rolny ma obowiązek opracowywania planu nawożenia dostosowanego do lokalnych warunków glebowo-siedliskowych. Plan ten powinien obejmować prawidłowe stosowanie nawozów organicznych i mineralnych pod poszczególne rośliny i pola w gospodarstwie rolniczym z uwzględnieniem ich dawek, terminów stosowania, stanu zakwaszenia oraz zasobności gleb w przyswajalne formy składników nawozowych.

Kto ma obowiązek posiadania planu nawożenia?

Opracowanie i stosowanie panu nawożenia spoczywa na każdym kto prowadzi gospodarstwa:

  • Położone na OSN o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych;
  • Realizujących zgodnie z umowami zadania zawarte w Programie Rolnośrodowiskowym pakiet Rolnictwo Zrównoważone.
  • Prowadzących chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 tys. stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior (zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu).
  • Nabywających nawóz naturalny z innych gospodarstw w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy kupna jednak nie później niż do dnia rozpoczęcia stosowania tego nawozu.

Kto nie musi posiadać planu nawożenia?

Obowiązek sporządzenia i posiadania planu nawozowego nie dotyczy producentów rolnych, którzy zbywają odchody zwierzęce uprawnionym podmiotom do wykorzystania pozarolniczego, np. do produkcji podłoża do uprawy grzybów lub do biogazowni. W tym przypadku odchody zwierzęce otrzymują status odpadów i powinny być zagospodarowywane zgodnie z przepisami ustawy o odpadach.

Jakie są wymogi zagospodarowanie nawozów naturalnych?

Najważniejszym wymogiem dotyczącym nawożenia jest przestrzeganie dawki nawozu naturalnego stosowanej w ciągu roku, gdzie dawka azotu nie może zawierać więcej niż 170 kg azotu (N) w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu podmiot gospodarczy wytwarzający gnojowice i gnojówkę zobowiązany jest zagospodarować co najmniej 70% na użytkach rolnych będących w jego użytkowaniu, a tylko 30% można odstąpić innym producentom rolnym. Natomiast w przypadku obornika i pomiotu ptasiego, nawóz ten można zbywać w całości na podstawie pisemnie zawartej umowy.

Czy za brak planu nawożenia są przewidziane sankcje?

W przypadku braku planu nawożenia w gospodarstwie prowadzącym chów lub hodowlę, albo w którym stosuje się nawóz niezgodnie z planem Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ma prawo wydać decyzję nakazującą wstrzymanie produkcji zwierzęcej w danym gospodarstwie rolnym. W przypadku braku planu decyzja wydawana jest obligatoryjnie i podlega natychmiastowemu wykonaniu

Co jest potrzebne do opracowania planu nawożenia?

Do opracowania planu nawożenia niezbędne jest wykonanie analizy gleb z użytków rolnych w gospodarstwie i nawozu naturalnego, w tym:

  • oznaczenie w glebie odczynu (pH) oraz zawartości przyswajalnych składników pokarmowych roślin (fosforu, potasu i magnezu);
  • oznaczenie w glebie zawartości azotu mineralnego (N-NH4 i N-NO3);
  • wyniki analizy nawozu naturalnego, w którym należy oznaczyć zawartość azotu, fosforu, potasu i magnezu.

Gdzie wykonywane są badania próbek gleby?

Badania można wykonać w laboratorium okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, gdzie na podstawie pobranych próbek glebowych dokonują analizy gleby określając odczyn gleby oraz zawartość fosforu, potasu i magnezu. Zawartość azotu nie jest oznaczana ze względu na bardzo dużą zmienność przyswajalnej formy tego składnika.

Próbki gleby do badań azotu mineralnego oraz próbki do badań składu chemicznego nawozów naturalnych muszą być pobrane przez przedstawiciela jednostki zewnętrznej np. przez specjalistę stacji.

Wyniki badań zasobności gleby w podstawowe makroelementy ważne są 4 lata, natomiast badania zawartości azotu mineralnego wykonuje się 1 raz w roku.

Kto wykonuje plan nawożenia?

Plan nawożenia może opracować każdy kto posiada odpowiednie kwalifikacje (rolnik, doradca rolny, specjalista okręgowej stacji chemiczno-rolniczej) przy pomocy komputerowych programów doradztwa nawozowego np.: Plano RS, Naw Sald z uwzględnieniem wszystkich czynników jakie należy uwzględnić przy obliczaniu dawek nawozowych i sporządzaniu planu nawożenia.

Jakie informacje zawarte są w planie nawożenia?

Plan nawożenia powinien zawierać następujące informacje:

  • wykaz działek w gospodarstwie,
  • gatunki  roślin uprawiane na poszczególnych działkach,
  • prognozowane plony roślin  uprawnych,
  • kategoria agronomiczna gleby, odczyn (pH),  zasobność w fosfor, potas i magnez,
  • planowane na rok bieżący nawożenie naturalne i organiczne (rodzaj nawozu i zawartość w nim NPK, zastosowana dawka),
  • planowane na rok bieżący nawożenie mineralne (rodzaj nawozu i dawka w kg czystego składnika na 1 ha)

Co wpisuje rolnik w plan nawożenia?

W planie nawożenia rolnik zapisuje wszystkie wykonane zabiegi nawożenia, w tym rodzaj nawozu i dawka w kg czystego składnika na 1 ha lub w masie nawozu naturalnego i organicznego na 1 ha. Po żniwach rolnik uzupełnia te informacje o:

  • sposób zagospodarowania produktów ubocznych - (zaoranie, pozostawienie  mulczu, zbiór),
  • rzeczywisty uzyskany plon.

Co to jest bilans składników pokarmowych?

Bilans składników pokarmowych to optymalna ilość dawki pokarmowej na określonej powierzchni pola z uwzględnieniem źródeł przychodów i rozchodów.

Należy pamiętać by dawki nawozów mineralnych były dostosowane do potrzeb nawożenia w warunkach konkretnego pola i stanowić różnicę pomiędzy zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe na danym polu i ilością składników pobieranych z nawozów naturalnych, a w przypadku azotu dodatkowo należy uwzględnić resztki pożniwne roślin motylkowatych, jeżeli były wysiewane w danym gospodarstwie.

 

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji, bądź potrzebujesz doradcy, który miałby Ci pomóc w opracowaniu lub prowadzeniu planu nawożenia, to skontaktuj się z nami a chętnie Tobie pomożemy.

Facebook