Większe płatności dla młodych rolników

Data publikacji: 03 stycznia 2015

Od 2015 roku będzie obowiązywać nowy rodzaj płatności dla młodych rolników, gdzie dopłaty będą większe o 25%, maksymalnie do 50 ha, wypłacane przez okres do pięciu lat.

Unijne rozporządzenie 1307 z 2013 roku przewiduje nowy rodzaj obligatoryjnej płatności bezpośredniej, przysługującej młodym rolnikom.

W myśl unijnego rozporządzenia „młody rolnik" to osoba fizyczna, która po raz pierwszy rozpoczyna działalność w gospodarstwie rolnym jako kierujący tym gospodarstwem rolnym, lub która rozpoczęła już działalność w gospodarstwie rolnym w ciągu pięciu lat przed pierwszym złożeniem wniosku w ramach płatności bezpośrednich - oraz której wiek w dniu składania tego wniosku nie przekracza 40 lat.

Projekt ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przygotowany przez ministerstwo rolnictwa uwzględnia również ten nowy rodzaj dopłat bezpośrednich: płatność dla młodych rolników.

Polskie przepisy zawierają jedynie szczegółowe uregulowanie dotyczące sposobu naliczania należności: będzie ona ustalana w myśl art. 50 ust. 8: „W drodze odstępstwa od ust. 6 i 7 państwa członkowskie mogą co roku obliczać kwotę płatności dla młodych rolników mnożąc liczbę odpowiadającą 25 % średniej krajowej płatności na hektar przez liczbę uprawnień, które rolnik aktywował zgodnie z art. 32 ust. 1, lub przez liczbę kwalifikujących się hektarów, które rolnik zadeklarował zgodnie z art. 36 ust. 2." - czyli liczbę ha pomnożymy przez 25 % średniej płatności.

Natomiast średnia płatność będzie ustalana jako wynik dzielenia krajowego pułapu na rok 2019 przez liczbę zadeklarowanych hektarów w roku 2015.

W polskim projekcie wprowadzono też dopuszczone przez unijny przepis ograniczenie, że zwiększona płatność będzie przysługiwać maksymalnie do 50 ha.

Przyjecie progu 50 ha spowoduje, że do wsparcia będzie się kwalifikowało ok. 954 tys. ha, co stanowi 88,74 % łącznej powierzchni gruntów rolnych będących w posiadaniu młodych rolników. „Jedynie ok. 1080 największych gospodarstw otrzyma wsparcie do pierwszych 50 ha, a nie do całości użytkowanych gruntów, co stanowi zaledwie ok. 1,65 % beneficjentów płatności dla młodych rolników. Tak ukierunkowane wsparcie zapewni rozwój nowej działalności gospodarczej w sektorze rolnym wszystkim młodym rolnikom. Ma to zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności unijnego sektora rolnego, ponieważ wsparcie dochodu ułatwi młodym rolnikom zakładanie działalności oraz dostosowanie strukturalne gospodarstw rolnych po rozpoczęciu przez nich działalności" - podano w uzasadnieniu projektu.

Płatność ma być przyznawana co roku, przez okres maksymalnie 5 lat, ale okres ten zostaje skrócony o liczbę lat, które upłynęły między rozpoczęciem działalności, a pierwszym złożeniem wniosku o płatność dla młodych rolników.

?
Źródło Farmer

Zobacz także:

Kalendarz

W najbliższym czasie nic się nie dzieje
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36