Wielkość ekonomiczna gospodarstwa ? jak ją obliczyć?

Data publikacji: 19 grudnia 2014

Zapoznając się Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 czytamy, że w niektórych działaniach PROW 2014-2020, np.: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie dla młodych rolników” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw” pomoc będzie kierowana do gospodarstw o określonej wielkości ekonomicznej.

Nasuwa się pytanie: jak prawidłowo obliczyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa?

Zakłada się, że wielkość ekonomiczna gospodarstwa na potrzeby PROW 2014-2020 będzie wyliczana przy zastosowaniu nowego parametru jakim jest Standardowa Produkcja (ang. Standard Output - SO).

Czym jest Standardowa Produkcja?

Standardowa Produkcja to średnia wartość produkcji z 5 lat określonej działalności produkcyjnej (roślinnej lub zwierzęcej) uzyskiwana w ciągu 1 roku z 1 ha lub od 1 zwierzęcia w przeciętnych dla danego regionu warunkach produkcyjnych. Wyjątkami do obliczania SO będą: grzyby jadalne – 100 m2, drób – 100 szt., pszczoły – 1 pień pszczeli, czyli 1 rodzina pszczela.

Określenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa wykonuje się na podstawie danych dotyczących rozmiaru działalności rolniczej, struktury upraw, stanu pogłowia zwierząt oraz opracowanych współczynników, które odnoszą się do poszczególnych działalności lub do grup działalności rolniczych (współczynniki SO). Współczynniki SO wyrażane są w jednostce pieniężnej.

Przy obliczaniu współczynników SO uwzględniane są wartości produkcji produktów głównych takich jak mięso, mleko i jaja oraz produktów ubocznych takich jak cielęta, wełna czy pierze. Współczynnik wyznaczany jest na poziomie regionalnym. W Polsce wyznaczono 4 następujące regiony, z których każdy obejmuje 4 województwa.

1) Małopolska i Pogórze (województwa: małopolskie, śląskie, świętokrzyskie, podkarpackie),

2) Mazowsze i Podlasie (województwa: lubelskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie),

3) Pomorze i Mazury (województwa: lubuskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie),

4) Wielkopolska i Śląsk (województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, opolskie, wielkopolskie).

KSOW udostępnił formularz do kalkulacji wielkości ekonomicznej gospodarstwa, opracowany w oparciu o współczynniki SO „2007”, których współczynniki SO zostały obliczone przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Jeśli chcecie Państwo orientacyjnie sprawdzić wielkość ekonomiczną swojego gospodarstwa zachęcamy do pobrania kalkulatora - pobierz.?

Uwaga!

Kalkulacja ma wyłącznie charakter poglądowy! Wyniki uzyskane w związku z korzystaniem z tego formularza nie będą mogły być podstawą do ubiegania się o pomoc w ramach PROW 2014-2020.

 

Źródło KSOW

Zobacz także:

Kalendarz

W najbliższym czasie nic się nie dzieje
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36