Obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)

Data publikacji: 04 listopada 2014

Jesteś właścicielem gruntów rolnych i najbliższych latach ubiegać się o przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (tzw. płatność ONW) zapoznaj się z zasadami dotyczącymi obszarów ONW.

Pomoc finansowa w ramach płatności ONW, to dopłaty wyrównawcze, które mają na celu zapewnienie ciągłości rolniczego użytkowania ziemi, a tym samym utrzymanie żywotności obszarów wiejskich, zachowanie walorów krajobrazowych, promocję rolnictwa przyjaznego dla środowiska oraz zapobieganie wyludnieniu.

Rolnicy będą mogli ubiegać się o wsparcie z tytułu gospodarowania na obszarach ONW w ramach jednolitego wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a więc również w terminach przewidzianych dla płatności bezpośrednich (tj. w okresie od 15 marca do 15 maja).

Rolnicy, którzy do 2015 r. nie zakończą realizacji 5-letniego zobowiązania do prowadzenia działalności rolniczej na obszarach ONW, nadal będą mieli obowiązek kontynuowania tego zobowiązania, przy czym o płatność ONW w roku 2015 ubiegać się będą już na zasadach określonych w PROW 2014-2020.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1257/1999 obszary ONW zostały podzielone na 3 grupy:

1. Strefy nizinne, to obszary gdzie występuje:

  • obecność terenów o małej produktywności, trudnych w uprawie i z ograniczonym potencjałem produkcyjnym, który nie może być zwiększony, (chyba, że poniesione zostaną bardzo wysokie nakłady) oraz które są odpowiednie przede wszystkim dla ekstensywnej hodowli zwierząt;
  • produkcja, wynikająca z niskiej produktywności środowiska naturalnego jest znacznie niższa od przeciętnej w odniesieniu do głównych składników ekonomicznych działalności rolniczej;
  • niska lub zmniejszająca się populacja zależna jest od działalności rolniczej, a przyspieszenie wyludnienia zagroziłoby stabilności tego terenu i ciągłości zaludnienia.
  • Strefy nizinne podzielone są na strefę nizinną I i strefę nizinną II

2. Strefy górskie, to obszary gdzie występuje:

  • średnia powierzchnia gospodarstw rolnych wynosi poniżej 7,5 ha;
  • gleby są narażone na występowanie erozji wodnej;
  • udział gospodarstw rolnych, które zaprzestały produkcji rolnej, wynosi powyżej 25% wszystkich gospodarstw rolnych;
  • udział trwałych użytków zielonych wynosi powyżej 40% w strukturze wszystkich użytków rolnych.

3. Obszary ze specyficznymi utrudnieniami to obszary, na których działalność rolnicza powinna być kontynuowana w celu poprawy stanu środowiska, utrzymania walorów krajobrazu i zachowania potencjału turystycznego tych obszarów.

Producent rolny, ubiegając się o płatność ONW, zobowiązany jest do:

  • prowadzenia działalności rolniczej na powierzchni zgłaszanej do płatności przez okres co najmniej 5 lat od dnia otrzymania pierwszej płatności;
  • stosowania zwykłej dobrej praktyki rolniczej, zgodnej z potrzebą ochrony środowiska naturalnego i utrzymania terenów wiejskich, w szczególności poprzez zrównoważoną gospodarkę rolną.

Wsparcie w ramach działania, tak jak dotychczas, przyznawane będzie w formie rocznej płatności udzielanej na hektar użytków rolnych, stanowiącej iloczyn stawki ustalonej dla danego typu ONW oraz ilości hektarów zgłoszonych przez rolnika.

Płatności ONW podlegać będą degresywności na poziomie gospodarstwa, w zależności od łącznej powierzchni działek rolnych lub ich części objętych pomocą. W zależności od tej powierzchni, płatność przyznawana będzie w następującym wymiarze:

  • Od 1 do 50 ha - 100% płatności
  • Od 50,01 do 100 ha - 50% płatności
  • Od 100,01 do 150 ha - 25% płatności
  • Od 150,01 ha - płatność nie będzie przyznawana

Wysokość płatności oblicza się mnożąc stawkę płatności przez liczbę hektarów położonych na ONW i użytkowanych rolniczo, uwzględniając powyższe redukcje stawek. Obliczanie płatności rozpoczyna się od działek rolnych, dla których obowiązują najwyższe stawki. Jeśli działka rolna leży na kilku obszarach ONW, dla których obowiązują różne stawki, stosuje się stawkę dla tego obszaru ONW, na którym jest położona największa część działki rolnej. Jeśli działka rolna leży w równych częściach na obszarach ONW, dla których obowiązują różne stawki, przy obliczaniu płatności stosuje się wyższą stawkę.

W przypadku wykrycia podczas kontroli administracyjnej i/lub kontroli na miejscu, rozbieżności pomiędzy zadeklarowaną a rzeczywistą powierzchnią działki, system nakłada następujące sankcje związane z przekroczeniem powierzchni wnioskowanej, dla płatności ONW:

  • jeżeli zadeklarowana powierzchnia przekracza powierzchnię stwierdzoną, pomoc jest obliczana na podstawie określonej powierzchni zmniejszonej o podwójną stwierdzoną różnicę jeżeli różnica ta jest większa niż 3% albo 2 hektary ale nie więcej niż 20% określonej powierzchni;
  • jeżeli różnica wynosi więcej niż 20% określonej powierzchni, pomoc nie jest przyznawana;
  • jeżeli różnica wynosi do 3 % - sankcje nie są nakładane

 

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami skontaktuj się z nami a chętnie Tobie pomożemy.?

Źródło ARiMR?
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36