Nowe Prawo wodne dla rolnictwa i energetyki

Data publikacji: 03 stycznia 2015

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski poinformował, że będzie Nowe Prawo wodne m.in. dla polskiej energetyki i rolnictwa.

Nowe Prawo wodne wprowadzi w pełni do polskich przepisów unijną Ramową Dyrektywę Wodną, a w szczególności opłaty za korzystanie z wody (art. 9 Dyrektywy) oraz uporządkuje gospodarowanie wodami i zarządzanie infrastrukturą hydrotechniczną.

Opłaty za korzystanie z wody będą pobierane np. od energetyki, która potrzebuje jej do własnych procesów technologicznych, więc ta opłata musi się pojawić - powiedział wiceminister. Najwięksi gracze energetyczni już ponoszą takie opłaty. Są one jednak wynikiem umów, a nie nakazu ustawowego - podkreślił Gawłowski.

Opłat nie unikną także rolnicy czy hodowcy ryb. - Każdy kto chce podlewać swoje pole i bierze tę wodę np. z rzeki, będzie musiał za nią zapłacić - zauważył.

Głowacki dodał, że wysokość tej opłaty na razie nie została jeszcze uzgodniona.

Pobierane opłaty za wodę zasilą budżety zarządów dorzecza Wisły i Odry, które mają powstać po wejściu ustawy w życie, oraz budżety Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych. Instytucje te będą odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury hydrotechnicznej na ok 50 rzekach tzw. rządowych (głównych) i samorządowych (lokalnych).

Gawłowski poinformował, że założenia do ustawy są już po konsultacjach społecznych. Teraz mają trafić pod obrady Rady Ministrów. Wiceminister ocenił, że w optymistycznym wariancie gotowy projekt ustawy trafi do Sejmu pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Jego zdaniem nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać od początku 2015 roku.

Źródło Farmer

Zobacz także:

Kalendarz

W najbliższym czasie nic się nie dzieje
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36