Otrzymujesz dopłaty ? ubezpiecz uprawy

Data publikacji: 07 kwietnia 2015

Rolnicy, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie muszą ubezpieczyć co najmniej połowę upraw. Jednak niewielu rolników wykupuje polisę na swoje uprawy. Głównym powodem niewykupienia ubezpieczenia jest dla rolników wysokość składki, brak zaufania do ubezpieczycieli, niewystarczający zakres obejmowanych ryzyk lub upraw, wysokość odszkodowania, procedury związane z wypłatą odszkodowań, złe doświadczenia z firmami ubezpieczeniowymi, suma ubezpieczenia, czy wreszcie brak wiedzy o ubezpieczeniach.

Ponieważ Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdaje sobie sprawę, że niewielu rolników, którzy przyjmują dopłaty ubezpiecza swoje uprawy, w ubiegłego roku powstał i został przyjęty przez rząd, projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach rolnych. W zeszłym tygodniu Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Witold Katner poinformował, że projekt ten trafi pod obrady Sejmu 8 kwietnia 2015 r. Dzięki zmianom w ustawie będzie możliwe m.in. zawieranie umów ubezpieczeniowych z podwyższeniem do 65 % poziomu dofinansowania składek ubezpieczeniowych ze strony państwa. Projekt przewiduje również zapewnienie producentom owoców i warzyw dostępu do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa, umożliwienie zawierania umów na ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego, czy wreszcie skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę.

Rolnicy korzystający z ubezpieczenia gospodarstwa zazwyczaj zwracają uwagę na wysokość składki, zakres ubezpieczenia, wysokość odszkodowania, sumę ubezpieczeń, opinię o ubezpieczycielu, procedury odszkodowawcze, pozycję ubezpieczyciela na rynku i czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania.

Najczęściej rolnicy chcą się zabezpieczać przed gradobiciem, ale także przed wiosennymi przymrozkami, nawalnymi deszczami, ogniem i skutkami huraganów. Ubezpieczają przede wszystkim zboża, rośliny oleiste, kukurydzę, ziemniaki, buraki cukrowe, warzywa, owoce i fasolę. Wykupują oni polisy z pomocą agenta ubezpieczeniowego lub w placówkach towarzystwa ubezpieczeniowego, w placówkach banku oraz u brokera ubezpieczeniowego. Zazwyczaj ubezpieczają się w jednym miejscu, ale są tacy, którzy zabezpieczają się w dwóch, trzech i więcej ubezpieczalniach.

Miejmy nadzieję, że zmiany w ustawie o ubezpieczeniach rolnych doprowadzą, że z obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych będzie korzystał każdy rolnik.

 

Żródło Agrobiznes

Zobacz także:

Kalendarz

W najbliższym czasie nic się nie dzieje
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36