Płatności związane z produkcją w dopłatach 2015

Data publikacji: 18 lutego 2015

Dobrowolne wsparcie związane z produkcją obejmie szereg rocznych płatności i będzie przyznawane w granicach określonych limitów ilościowych oraz oparte na ustalonych powierzchniach lub na ustalonej liczbie zwierząt.

Głównym celem tej płatności jest wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne oraz znajdują się w trudnej sytuacji.

W warunkach Polski sytuacja taka dotyczy sektorów: bydła, krów, owiec, kóz, owoców miękkich (truskawki i maliny), chmielu, roślin wysokobiałkowych, buraków cukrowych, ziemniaków skrobiowych, pomidorów, lnu oraz konopi włóknistych.

Szacowana płatność do wsparcia związanego z produkcją w ramach płatności bezpośrednich na 2015 roku ma wynosić:

  • Bydło                                     EUR/szt.           69,0
  • Krowy                                    EUR/szt.           69,2
  • Owce                                     EUR/szt.           25,0
  • Kozy                                      EUR/szt.           15,0
  • Rośliny wysokobiałkowe           EUR/ha           239,6
  • Chmiel                                    EUR/ha           480,0
  • Skrobia                                   EUR/ha           400,0
  • Buraki cukrowe                        EUR/ha           400,0
  • Pomidory                                EUR/ha           400,0
  • Owoce miękkie                       EUR/ha           250,0
  • Len                                        EUR/ha           200,0
  • Konopie włókniste                   EUR/ha           200,0

Sprawdź, czy możesz otrzymać tę płatność!?

Płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją przysługiwać będą rolnikom, którzy spełnią minimalne wymagania oraz kryteria rolnika aktywnego zawodowo.

Schemat wsparcia związanego z produkcją.

1) Płatność do powierzchni uprawy buraków cukrowych.

Płatność jest przyznawana rolnikowi, jeżeli zawarł umowę dostawy, która określa powierzchnię gruntów, na której rolnik jest zobowiązany uprawiać buraki kwotowe. Płatność przysługuje do powierzchni gruntów, na której są uprawiane buraki kwotowe, lecz nie większej niż powierzchnia gruntów określona w umowie dostawy.
Umowa jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o przyznanie tej płatności. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

2) Płatność do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych.

Płatność jest przyznawana rolnikowi, jeżeli zawarł umowę na uprawę ziemniaków skrobiowych, w której rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia podmiotowi (którego przedmiot działalności obejmuje wytworzenie skrobi lub wyrobów skrobiowych) określonej ilości ziemniaków skrobiowych z określonej powierzchni gruntów, a podmiot ten zobowiązuje się te ziemniaki odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i wyprodukować z nich skrobię lub wyroby skrobiowe. Płatność jest przyznawana również rolnikowi, który jako członek zawarł umowę z grupą producentów rolnych lub organizacją producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów.

W umowie tej rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia grupie, organizacji lub zrzeszeniu określonej ilości ziemniaków skrobiowych z określonej powierzchni gruntów, a grupa, organizacja lub zrzeszenie zobowiązują się te ziemniaki odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i przeznaczyć te ziemniaki na produkcję skrobi lub wyrobów skrobiowych.
Płatność przysługuje do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych, lecz nie większej niż powierzchnia gruntów określona w umowie.

Do umowy na uprawę ziemniaków skrobiowych stosuje się odpowiednio przepisy o kontraktacji.

Do wniosku o przyznanie płatności należy dołączyć umowę zawartą z podmiotem (którego przedmiot działalności obejmuje wytworzenie skrobi lub wyrobów skrobiowych), lub umowę zawartą z grupą producentów rolnych lub organizacją producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

3) Płatność do powierzchni upraw owoców miękkich.

Płatność przysługuje do powierzchni uprawy truskawek lub malin, jeżeli uprawa prowadzona jest na obszarze kwalifikującym się do przyznania jednolitej płatności obszarowej.

Nie jest wymagane zawarcie umowy.
Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

4) Płatność do powierzchni uprawy chmielu.

Płatność przysługuje do powierzchni uprawy chmielu w rejonie lubelskim, wielkopolskim lub dolnośląskim, jeżeli uprawa prowadzona jest na obszarze kwalifikującym się do przyznania jednolitej płatności obszarowej.

Rejon lubelski obejmuje powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński.

Rejon wielkopolski obejmuje powiaty: bydgoski, gorzowski, gostyński, grodziski z siedzibą władz w Grodzisku Wielkopolskim, kępiński, koszaliński, krotoszyński, nakielski, nowotomyski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński, żagański, żarski i żniński. Rejon dolnośląski odejmuje powiaty: kłodzki, nyski, oleśnicki, piotrkowski, wrocławski i zawierciański.

Nie jest wymagane zawarcie umowy.

Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

5) Płatność do powierzchni uprawy roślin wysoko białkowych.

płatność przysługuje rolnikowi, który prowadzi w plonie głównym uprawę roślin wysokobiałkowych, takich jak: bób, bobik, ciecierzyca, fasola zwykła, fasola wielokwiatowa, groch siewny, groch siewny cukrowy, soczewica jadalna, soja zwyczajna, łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, peluszka, seradela uprawna, koniczyna czerwona, koniczyna biała, koniczyna białoróżowa, koniczyna perska, koniczyna krwistoczerwona, komonica zwyczajna, esparceta siewna, lucerna siewna, lucerna mieszańcowa, lucerna chmielowa, lędźwian, nostrzyk, wyka kosmata i wyka siewna. Płatność ta przysługuje maksymalnie do powierzchni 75 ha.

Płatność ta przysługuje również do uprawy wymienionych gatunków w formie mieszanek, a także w przypadku uprawy wyki kosmatej i wyki siewnej dopuszcza się uprawę z inną rośliną podporową.

Powierzchnia zgłoszona do tej płatności może być uznana, za obszar proekologiczny, z wyłączeniem uprawy wyki kosmatej lub wyki siewnej z rośliną podporową inną niż w/w wykazie.

Nie jest wymagane zawarcie umowy.

Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

6) Płatność do powierzchni uprawy pomidorów.

Płatność jest przyznawana rolnikowi, jeżeli zawarł umowę na uprawę pomidorów, w której rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia podmiotowi (którego przedmiot działalności obejmuje przetwarzanie owoców i warzyw) określonej ilości pomidorów z określonej powierzchni gruntów, a podmiot ten zobowiązuje się te pomidory odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i je przetworzyć. Płatność jest przyznawana również rolnikowi, który jako członek zawarł umowę z grupą producentów rolnych lub grupą producentów owoców i warzyw lub organizacją producentów lub zrzeszeniem organizacji producentów.

W umowie tej rolnik zobowiązuje się do wytworzenia i dostarczenia grupie, organizacji lub zrzeszeniu określonej ilości pomidorów z określonej powierzchni gruntów, a grupa, organizacja lub zrzeszenie zobowiązują się te pomidory odebrać w umówionym terminie, zapłacić za nie umówioną cenę i przeznaczyć te pomidory do przetworzenia.

Płatność przysługuje do powierzchni uprawy pomidorów, lecz nie większej niż powierzchnia gruntów określona w umowie.

Do umowy na uprawę pomidorów stosuje się odpowiednio przepisy o kontraktacji.

Do wniosku o przyznanie płatności należy dołączyć umowę zawartą z podmiotem (którego przedmiot działalności obejmuje przetwarzanie owoców i warzyw) lub umowę zawartą z grupą producentów rolnych lub grupą producentów owoców i warzyw lub organizacją producentów lub zrzeszeniem organizacji producentów.

Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

7) Płatność do powierzchni uprawy lnu.

Płatność przysługuje rolnikom, którzy prowadzą uprawę lnu, na gruntach kwalifikujących się do przyznania jednolitej płatności obszarowej.

Nie jest wymagane zawarcie umowy.

Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

8) Płatność do powierzchni uprawy konopi włóknistych.

Płatność przysługuje rolnikom, którzy prowadzą uprawę konopi włóknistych na gruntach kwalifikujących się do przyznania jednolitej płatności obszarowej, przy zastosowaniu odmian zawierających w uprawie polowej maksymalnie 0,2% tetrahydrokanabinolu (THC) w suchej masie rośliny oraz uprawa jest prowadzona na podstawie zezwolenia na uprawę konopi włóknistych, wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia uprawy, na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Powierzchnia kwalifikowana do płatności nie może być większa niż powierzchnia objęta zezwoleniem.

Nie jest wymagane zawarcie umowy, natomiast do wniosku o przyznanie płatności należy dołączyć: oświadczenie o uprawie konopi i etykiety stosowane na opakowaniach nasion konopi. Minimalna powierzchnia działki rolnej wynosi 0,1 ha.

9) Płatność do bydła.

Płatność przysługuje do zwierząt gatunku bydło domowe (Bos taurus), na terenie całego kraju, niezależnie od płci i kierunku produkcji, które:

  • w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności nie przekroczy wieku 24 miesięcy,
  • będą w posiadaniu rolnika, przez okres od dnia złożenia wniosku do dnia 30 czerwca roku złożenia wniosku i nie krócej niż do dnia, w którym zwierzę osiągnie wiek 6 miesięcy.

Posiadanie zwierząt będzie potwierdzane na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Do płatności kwalifikują się jedynie zwierzęta, które spełniają wymagania określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Minimalna liczba zwierząt będących w posiadaniu rolnika wynosi 3 sztuki w wieku do 24 miesięcy; a płatność przyznawana będzie maksymalnie do 30 sztuk zwierząt.

Do wniosku należy dołączyć informację o numerach identyfikacyjnych bydła deklarowanego do tej płatności.

Płatność przysługuje do samic lub samców z gatunku bydło domowe (Bos taurus), których wiek w dniu 15 maja 2015 r. nie przekracza 24 miesięcy tj. urodzonych w okresie od dnia 16 maja 2013 r. do dnia 15 maja 2015 r. włącznie.

10) Płatność do krów.

Płatność przysługuje do samic gatunku bydło domowe (Bos taurus), na terenie całego kraju, niezależnie od kierunku produkcji:

  • których wiek w dniu 15 maja roku złożenia wniosku o przyznanie tej płatności, przekracza 24 miesiące,
  • będących w posiadaniu rolnika, przez okres od dnia złożenia wniosku do dnia 30 czerwca roku złożenia wniosku.

Posiadanie zwierząt będzie potwierdzane na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Do płatności kwalifikują się jedynie zwierzęta, które spełniają wymagania określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Minimalna liczba zwierząt będących w posiadaniu rolnika wynosi 3 sztuki w wieku powyżej 24 miesięcy; a płatność przyznawana będzie maksymalnie do 30 sztuk zwierząt.

Do wniosku należy dołączyć informację o numerach identyfikacyjnych krów deklarowanych do tej płatności.

Płatność przysługuje do krów z gatunku bydło domowe (Bos taurus), których wiek w dniu 15 maja 2015 r. przekracza 24 miesiące, tj. urodzonych do dnia 15 maja 2013 r.

11) Płatność do owiec.

płatność do owiec przysługuje rolnikowi:

  • który posiada co najmniej 10 sztuk samic gatunku owca domowa (Ovis aries), których wiek w dniu 15 maja, roku w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności wynosi co najmniej 12 miesięcy,
  • do zwierząt będących w posiadaniu rolnika w dniu złożenia wniosku oraz przez okres od dnia 20 października do dnia 20 listopada roku złożenia wniosku.

Posiadanie zwierząt będzie potwierdzane na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Do płatności kwalifikują się jedynie zwierzęta, które spełniają wymagania określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Do wniosku należy dołączyć informację o numerach identyfikacyjnych owiec deklarowanych do tej płatności.

Płatność przysługuje do samic z gatunku owca domowa (Ovis aries), których wiek w dniu 15maja 2015 r. wynosi co najmniej 12 miesięcy, tj. urodzonych do dnia 15 maja 2014 r. włącznie.

12)  Płatność do kóz.

Płatność do kóz przysługuje: rolnikowi, który posiada co najmniej 5 samic gatunku koza domowa (Capra hircus):

  • których wiek w dniu 15 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności wynosi co najmniej 12 miesięcy,
  • do zwierząt będących w posiadaniu rolnika, przez okres od dnia złożenia wniosku do dnia 30 czerwca roku złożenia wniosku.

Posiadanie zwierząt będzie potwierdzane na podstawie danych zawartych w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Do płatności kwalifikują się jedynie zwierzęta, które spełniają wymagania określone w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Do wniosku należy dołączyć informację o numerach identyfikacyjnych kóz deklarowanych do tej płatności.

Płatność przysługuje do samic kóz z gatunku koza domowa (Capra hircus), których wiek w dniu 15 maja 2015 r. wynosi co najmniej 12 miesięcy, tj. urodzonych do dnia 15 maja 2014 r. włącznie.

Wszystkie zwierzęta deklarowane do płatności związanych z produkcją w okresie przetrzymywania mogą być zastępowane bez utraty prawa do wypłaty pomocy lub wsparcia, chyba że rolnik wcześniej został poinformowany przez ARiMR o niezgodnościach we wniosku o przyznanie pomocy lub wniosku o płatność lub o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu w gospodarstwie.

Informacje o zastąpieniu zwierząt należy składać do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, a zgłaszane zwierzęta muszą spełniać warunki określone dla poszczególnych płatności.

13) Płatność niezwiązana do tytoniu.

Płatność finansowana z budżetu krajowego przysługuje rolnikowi, który spełnia warunki do przyznania jednolitej

płatności obszarowej a ponadto:

  • w dniu 14 marca 2012 r. rolnik lub jego małżonek był wpisany do rejestru, o którym mowa w ustawie organizacji rynków, prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego, lub
  • rolnik lub jego małżonek odziedziczył gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 r. była wpisana do tego rejestru, lub
  • rolnik lub jego małżonek nabył w całości gospodarstwo rolne osoby, która w dniu 14 marca 2012 r. była wpisana do tego rejestru, a zbywca gospodarstwa wyraził pisemną zgodę na przyznanie płatności niezwiązanej do tytoniu nabywcy gospodarstwa rolnego, lub
  • do dnia 14 marca 2012 r. nabył on z mocy ustawy o organizacji rynków prawo, a nabycie tego prawa nie zostało stwierdzone decyzją.

 

Źródło ARiMR

Zobacz także:

Kalendarz

W najbliższym czasie nic się nie dzieje
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36