Agencja Rynku Rolnego (ARR)

Data publikacji: 04 listopada 2014

Chcesz zostać beneficjentem Agencja Rynku Rolnego?

Jesteś rolnikiem, mieszkańcem wsi, przedsiębiorcom sektora rolnego lub rybackiego, a może reprezentujesz grupy producentów lub samorządy lokalne i szukasz kontaktu do ARR ?

Znajdujesz się na dobrej stronie!

Przygotowaliśmy dla Ciebie wykaz 16 Oddziałów Terenowych z siedzibami w każdym województwie.

Kilka informacji dotyczacych Agencji Rynku Rolnego

Agencja Rynku Rolnego ?(ARR) – jest przedsiębiorstwem państwowym powstałym w czerwcu 1990 roku w celu działań stabilizujących sytuację na rynku rolnym z korzyścią dla producentów żywności jak i dla jej konsumentów. Nadzór nad ARR sprawuje minister właściwy do spraw rynków rolnych, a w zakresie gospodarki finansowej – minister właściwy do spraw finansów publicznych.

 Od 1 maja 2004 roku jest akredytowaną agencją płatniczą Unii Europejskiej i działa zgodnie z jej prawodawstwem.

Siedziba Agencji mieści się przy Nowym Świecie 6/12 w Warszawie. W skład Agencji wchodzi także szesnaście Oddziałów Terenowych z siedzibami w każdym mieście wojewódzkim.

Działalnością Agencji kieruje Prezes będący organem wykonawczym i zarządzającym, powołanym przez Premiera na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów. Prezes Agencji sprawuje swoje funkcje przy pomocy: zastępców, dyrektorów komórek organizacyjnych w Centrali oraz dyrektorów Oddziałów Terenowych Agencja Rynku Rolnego.

ARR posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę. Dzięki kompleksowemu systemowi szkoleń pracownicy Agencji są profesjonalnie przygotowani do realizacji swoich zadań

Agencja Rynku Rolnego zajmuje się regulacją i wsparciem rynku wewnętrznego, handlem z krajami trzecimi, promocja na rynkach produktów rolnych, współpracą międzynarodową i działaniami analityczno-informacyjnymi.

Agencja w ramach realizowanych mechanizmów:

  • Wypłaca producentom rolnym, przetwórcom i eksporterom środki finansowe z tytułu uczestnictwa w administrowanych przez ARR mechanizmach unijnej polityki rolnej i w działaniach krajowych.
  • Wydaje decyzje administracyjne związane z uczestnictwem tych podmiotów w mechanizmach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i krajowych.
  • Informuje o warunkach, które należy spełnić, by skorzystać z mechanizmów UE zarządzanych przez ARR.
  • Administruje rejestrami prowadzonymi na podstawie przepisów prawa krajowego i unijnego.
  • Monitoruje wielkość produkcji kwotowej i poza kwotowej w ramach przyznanych kwot produkcyjnych.
  • Pobiera i wypłaca środki finansowe przeznaczone na promocję żywności pochodzące z budżetów UE oraz krajowego, a także z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.
  • Prowadzi kontrole stwierdzające, czy przedsiębiorcy – otrzymujący przyznane przez ARR środki finansowe lub prawo do produkcji określonych produktów – działają zgodnie z przepisami.
  • Przekazuje Komisji Europejskiej (KE) informacje o realizowanych przez ARR działaniach z zakresu WPR.
  • Uczestniczy w podejmowaniu przez instytucje unijne decyzji związanych z administrowanymi mechanizmami WPR i przekazuje beneficjentom oraz wszystkim zainteresowanym osobom informacje o tych decyzjach.
  • Sporządza cykliczne i doraźne analizy, prognozy, informacje oraz opracowania o bieżącej i przewidywanej sytuacji na podstawowych rynkach rolnych.
  • Prowadzi działania informacyjne mające na celu poszerzanie wiedzy na temat – zarządzanych przez ARR – programów unijnej polityki rolnej oraz warunków  uczestnictwa w tych programach.

Działania Agencji służą zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju, jak też podnoszeniu poziomu życia na polskiej wsi.

Beneficjentami działań ARR są producenci rolni, przedsiębiorcy zajmujący się produkcją, przechowywaniem lub przetwórstwem produktów rolno-spożywczych, zakupem i sprzedażą tych produktów na terenie UE oraz ich eksportem i importem, a także organizacje zrzeszające ww. podmioty.?

Źródło ARR

Facebook