Lokalna Grupa Działania (LGD)

Data publikacji: 04 listopada 2014

Lokalna Grupa Działania (LGD), to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego najczęściej na obszarach wiejskich. LGD zrzesza przedstawicieli lokalnych organizacji z sektorów publicznych, prywatnych  i pozarządowych oraz mieszkańców danego obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich.

W Polsce podstawą prawną funkcjonowania LGD są ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach.

Członkami Lokalnych Grup Działania mogą być m.in. przedstawiciele samorządów gmin, placówek oświaty, kultury, parafii, organizacji i stowarzyszeń działających na danym terenie, firm, spółdzielni itp., a w stowarzyszeniach także zwykli mieszkańcy.

Lokalne Grupy Działania rejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym jako:

  • stowarzyszenia;
  • fundacje;
  • związki stowarzyszeń.

Posiadają one statut oraz władzę – radę, zarząd i komisje rewizyjną. Najważniejszym gremium decyzyjnym LGD jest zgromadzenie członków, gdzie przedstawiciele sektora publicznego nie mogą stanowić więcej niż 50% składu.

Obecnie funkcjonuje 337 lokalnych grup działania, które swym zasięgiem obejmują obszar 277 604,70 km2 co stanowi 90,01 % w stosunku do liczby ludności kwalifikującej się do podejścia Leader.

Lokalna Grupa Działania przygotowuje Lokalną Strategię Rozwoju (LSR). Obszar nią objęty powinien być spójny i liczyć co najmniej 10 tys. i nie więcej niż 150 tys. mieszkańców. Po akceptacji LGD przez samorząd danego województwa, może ona korzystać ze środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Pracownicy LGD pomagają wnioskodawcom w przygotowaniu wniosków o przyznanie pomocy w ramach poszczególnych operacji mających na celu poprawę jakości życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej.

LGD prowadzi też projekty międzyregionalne (międzyterytorialne) i międzynarodowe (transnarodowe), w których wyróżnia się dwa rodzaje operacji:

  • operacja polegająca na przygotowaniu współpracy;
  • operacja polegająca na realizacji projektu współpracy.

Realizacje lokalnych strategii przynoszą poprawę jakości życia na obszarach wiejskich. Różne działania pozwalają na budowanie kapitału społecznego wsi, stymulowanie powstawania nowych miejsc pracy, pobudzenia zaangażowania - wzrost aktywności lokalnych społeczności w rozwój obszaru a przede wszystkim na lepsze wykorzystanie potencjału obszarów wiejskich.

Poniżej zamieszczamy dane kontaktowe poszczególnych Lokalnych Grup Działania w poszczególnych województwach:

Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36