Wsparcie korzystania z usług doradczych

Data publikacji: 04 listopada 2014

Poddziałanie dotyczące wsparcia na korzystanie z usług doradczych ma na celu świadczenie kompleksowej porady (usługi doradczej) dla rolnika lub grupy rolników, gdzie przewiduje się rodzaj wsparcia jako refundację kosztów kwalifikowalnych operacji.

Udzielanie pomocy w ramach usług doradczy świadczonych rolnikom ma być  spójna i zgodna z odpowiednim prawodawstwem UE dotyczącym przedmiotu usługi.

Pprzewiduje, że koszty kwalifikowalne będą obejmowały koszty bezpośrednio związane z oprocentowaniem i realizacja programu doradczego oraz koszty zwiazane z promocją i informacją.

Ubiegającymi się o wsparcie finansowe mogą być publiczne i prywatne podmioty doradcze, które prowadzą działalność doradczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dysponuje odpowiednią liczbą doradców posiadających odpowiednie doświadczenie w świadczeniu usług doradczych. Posiadają odpowiednie warunki techniczne i lokalowe biura, pozwalające na efektywne i sprawne wykonywanie zadań związanych ze świadczeniem usług doradczych oraz przedłoży wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy ramowy program doradczy, zawierający pakiet usług doradczych oferowanych przez beneficjenta i stanowiący podstawę do opracowania kompleksowych programów doradczych dla ostatecznych odbiorców?. Wnioskodawca powinien zapewnić, że w tym samym czasie gospodarstwo nie będzie objęte więcej niż jednym programem doradczym. ?

Zakres porady musi obejmować co najmniej jeden z następujących elementów:

  • zobowiązania wynikające z obowiązkowych wymogów dotyczących zarządzania lub norm dotyczących dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska;
  • praktyki rolnicze korzystne dla klimatu i środowiska;
  • działania służące modernizacji gospodarstwa rolnego, budowaniu konkurencyjności, integracji sektorowej, innowacji, zorientowaniu na rynek oraz promowaniu przedsiębiorczości;
  • wymogi do celów wdrożenia art. 11 ust. 3 dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady;
  • wymogi do celów wdrożenia art. 55 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, w szczególności zgodności z ogólnymi zasadami zintegrowanej ochrony przed szkodnikami, o której mowa w art. 14 dyrektywy 2009/128/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów;
  • normy higieny pracy lub normy bezpieczeństwa związane z gospodarstwem rolnym;
  • szczególne doradztwo dla rolników rozpoczynających działalność po raz pierwszy.

Porada dla rolników i grup rolników może obejmować także inne kwestie, w szczególności dotyczące:

  • łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej, różnorodności biologicznej i ochrony wody;
  • wyników ekonomicznych gospodarstwa rolnego w zakresie oddziaływania na środowisko, w tym aspektów dotyczących konkurencyjności (np. krótkie łańcuchy dostaw, rolnictwo ekologiczne, aspekty zdrowotne chowu zwierząt);
  • innych zagadnień, wynikających z potrzeb gospodarstwa rolnego ostatecznego odbiorcy.

Wsparcie może być przyznane temu wnioskodawcy, który posiada odpowiednie doświadczenie w świadczeniu usług doradczych dla ostatecznych odbiorców działania, gdzie warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli Wnioskodawca wykaże stosownymi dokumentami (np. umowa z rolnikiem), że w ciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, należycie udzielił rolnikom lub właścicielom lasów co najmniej 40 porad.

Jeśli zaś chodzi o zasady dotyczące ustanawiania kryteriów wyboru to będą one uwzględniać kompleksowość ramowego programu doradczego i jego dopasowanie do specyfiki regionu objętego operacją, tryb i zasady współpracy doradcy z ostatecznym odbiorc, promowanie innowacyjnych rozwiązańoraz kwalifikacje i doświadczenie doradców.    

Poziom pomocy finansowej wynosi maksymalnie 100% kosztów kwalifikowalnych operacji, jednak nie więcej niż:

  • równowartość 1 500 euro za opracowanie i realizację 3-letniego programu doradczego dla rolnika / grupy rolników,
  • równowartość 1 050 euro za opracowanie i realizację 2-letniego programu doradczego dla rolnika / grupy rolników.

Rolnik może dwukrotnie skorzystać z usługi doradczej w okresie realizacji PROW 2014-2020.

?

Źródło ARiRW?

Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36