Utrzymanie trwałych użytków zielonych

Data publikacji: 06 listopada 2014

Trwałe użytki zielone (TUZ) - są to grunty orne wykorzystywane do upraw traw lub innych pastewnych roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub uprawianych (zasianych), które nie były objęte płodozmianem przez pięć lat lub dłużej w danym gospodarstwie.

Ze względu na czas trwania użytkowania wyróżnia się użytki:

  • trwałe – użytkowane co najmniej przez 5 lat lub trwale;
  • przemienne – użytkowane krótko i ujmowane w płodozmiany polowe, dostarczające paszy zielonej, siana, kiszonki.

W celu ochrony trwałych użytków zielonych, które w dużym stopniu przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej wprowadzono obowiązek utrzymania trwałych użytków zielonych.

Praktyka zazielenienia składa się z dwóch elementów:

  • utrzymania w skali kraju powierzchni trwałych użytków zielonych na niezmienionym poziomie, by nie zmniejszył się on o więcej niż 5 %  w stosunku do  powierzchni ustalonej w roku referencyjnym (2015).

Jednak, gdy dojdzie do zmniejszenia wskaźnika trwałych użytków zielonych o więcej niż 5% w skali kraju, konieczne będzie ich odtworzenie. Działania naprawcze polegać będą na zobowiązaniu rolników, którzy przekształcili trwałe użytki zielone, do przywrócenia określonej powierzchni gruntu w trwałe użytki zielone lub odtworzenie takiej samej powierzchni TUZ na innym gruncie.

  • obowiązku utrzymania na poziomie gospodarstwa trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo, położonych na obszarach Natura 2000. Na obszarach cennych przyrodniczo w tym gleby torfowe i podmokłe wymagające ścisłej ochrony ze względu na cele dyrektyw ptasiej i siedliskowej, będzie obowiązywał zakaz przekształcania i zaorywania trwałych użytków zielonych;

Obecnie trwają prace związane z wyznaczaniem trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo położonych na obszarach Natura 2000. Informacje dotyczące tych obszarów otrzyma każdy rolnik, który będzie posiadał TUZ-y cenne przyrodniczo w karcie informacyjnej dołączanej do wstępnie wypełnionego wniosku o płatność w 2015 roku.

W przypadku zaorania lub przekształcenia przez rolnika trwałego użytku zielonego cennego przyrodniczo, oprócz sankcji w postaci zmniejszenia płatności, będzie on zobowiązany do ponownego przekształcenia tego obszaru w trwały użytek zielny.

W przypadku, jeżeli rolnik przed dniem 30 listopada, roku, w którym wniosek o przyznanie płatności został złożony, dokona przekształcenia zadeklarowanych wcześniej we wniosku powierzchni TUZ-ów - zobowiązany jest on poinformować kierownika Biura Powiatowego ARiMR o dezaktualizacji wniosku.

Zobacz także:

Kalendarz

W najbliższym czasie nic się nie dzieje
Facebook
https://www.high-endrolex.com/36 https://www.high-endrolex.com/36